You are here

Byrådet har nu valgt medlemmer til udvalgene

Af Sofie Steffensen
Byrådets 31 medlemmer valgte d. 4. december Joy Mogensen (A) som borgmester. Poul Andersen (A) blev valgt som 1. viceborgmester, og Lars-Christian Brask (V) valgt som 2. viceborgmester.

Byrådet valgte også medlemmer til Økonomiudvalget og de seks faste udvalg til den kommende byrådsperiode. Udvalgene løser opgaver indenfor de enkelte forvaltningsområder.

Som et led i konstitueringsaftalen blev der nedsat et:

  • Økonomiudvalg
  • Skole- og Børneudvalg
  • Kultur- og Idrætsudvalg
  • Sundheds- og Omsorgsudvalg
  • Beskæftigelses- og Socialudvalg
  • Klima- og Miljøudvalg
  • Plan- og Teknikudvalg

Valg af formænd og næstformænd i de seks stående udvalg sker formelt set på udvalgenes konstituerende møder, som forventes at ligge d. 20. december 2017.

Til Økonomiudvalget blev følgende 9 medlemmer valgt:

  • Joy Mogensen (A)
  • Henning Sørensen (A)
  • Daniel Prehn (A)
  • Tina Boel (F)
  • Jeppe Trolle (B)
  • Lars Lindskov (C)
  • Henrik Stougaard (Ø)
  • Bent Jørgensen (V)
  • Merete Dea Larsen (O)

Til de seks stående udvalg blev følgende medlemmer af byrådet udpeget:

Skole- og Børneudvalget:

  • Jette Henning (A)
  • Camilla Vilby-Mokvist (A)
  • Henrik Stougaard (Ø)
  • Jeppe Trolle (B)
  • Jette Tjørnelund (V)
  • Gitte Simoni (O)
  • Tina Boel (F)

Plan- og Teknikudvalget:

  • Tomas Breddam (A)
  • Torben Jørgensen (A)
  • Daniel Prehn (A)
  • Pierre Kary (A)
  • Poul Lindor Nielsen (A)
  • Lars-Christian Brask (V)
  • Karsten Lorentzen (O)

Klima- og Miljøudvalget:

  • Karim Arfaoui (A)
  • Pierre Kary (A)
  • Torben Jørgensen (A)
  • Jeppe Trolle (B)
  • Marianne Kiærulff (V)
  • Karsten Lorentzen (O)
  • Henrik Stougaard (Ø)

Kultur- og Idrætsudvalget:

  • Claus Larsen (A)
  • Tuncay Yilmaz (A)
  • Poul Lindor Nielsen (A)
  • Jens Børsting (A)
  • Mogens Hallager (C)
  • Evan Lynnerup (V)
  • Karsten Lorentzen (O)

Sundheds- og Omsorgsudvalget:

  • Morten Gjerskov (A)
  • Henning Sørensen (A)
  • Poul Andersen (A)
  • Gitte Kronbak Nielsen (A)
  • Jacob Søegaard Nielsen (V)
  • Merete Dea Larsen (O)
  • Susanne Lysholm Jensen (Ø)

Beskæftigelses- og Socialudvalget:

  • Bent Jørgensen (V)
  • Gitte Kronbak Nielsen (A)
  • Poul Andersen (A)
  • Jens Børsting (A)
  • Tuncay Yilmaz (A)
  • Gitte Simoni (O)
  • Susanne Lysholm Jensen (Ø)
Dato: 06. December 2017

Senest opdateret:

06. December 2017

Tilføj kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive vist på siden.
CAPTCHA
Dette spørgsmål er for at forhindre spam.
Når du udfylder denne formular, accepterer du Molloms privatlivspolitik