skatere, nye pionér-projekter, madbazar, faldskærmsprojekt, filmmiljø, miljøeksperimentarium
LOGO Musicon

Mellemrum

Om Musicon

Mellemrum

Kalender

Mellemrum

Lav events på Musicon

Mellemrum

Aktører på Musicon

Mellemrum

Lej et kontor

Mellemrum

Nybyggeri

Mellemrum

Projekter

Mellemrum

Billeder

Mellemrum

Downloads

Mellemrum

Find Musicon

Mellemrum

Kontakt

Mellemrum

ENGLISH




Forside - Hvem er en del af Musicon - Boblere
Inspiration til en bro fra Amsterdam 
Boblere
boblere
Hvad er en bobler?

En bobler er en ide til et projekt. Det er samtidig en invitation til andre om at kvalificere eller realisere projektet.

Hvis nogle af projekterne nedenfor interesserer dig, skal du kontakte Musicon-sekretariatet.

 

Madbazar

Der kan etableres en restaurant eller en madbazar i en af hallerne på Musicon, hvor der kan være udsalg af forskellige fødevarer produceret i Roskilde og omegn.

Der kan også være mulighed for etablering af en kantine for Musicons brugere.

Kontakt: Musiconsekretariatet

Madbazar
 

Filmmiljø på Musicon

Musiconsekretariatet har fået udarbejdet en analyse af mulighederne for etablering af et filmmiljø på Musicon og overvejer nu, hvordan vi kommer videre med projketet. Hvis du er et interesseret produktionsselskab, er du velkommen til at kontakte os.

Kontakt: Musiconsekretariatet

Klaptræ
 
Kontakt Musicon-sekretariatet

Spørg Musicon-sekretariatet om, hvordan du kan føre dine ideer ud i livet.

Måske kender vi andre, der allerede er i gang, som du kan samarbejde med.

Du aftaler muligheder og vilkår for brugen af Musicon med sekretariatet.

Henvend dig i god tid, inden aktiviteten skal sættes i gang.

Nye pionér-projekter på Musicon

Dansehus, galleri og lydstudie. 

Folkene bag disse projekter har sendt ansøgninger til sekretariatet og er nogle af pionererne på Musicon.

Sammen med Musicon-sekretariatet arbejder de på at finde ud af, hvad der skal til, før de kan flytte ind på Musicon.

Kontakt: Musicon

 

Vild faldskærmsprojekt

Projektet Danish Freefall Simulator har store planer om at bygge en vindtunnel på Musicon. Kæmpe motorer blæser luft op i en vindtunnel, hvilket gør det muligt at simulere faldskærmsudspring.

Simulatoren vil være den første i Skandinavien og en af de største på verdensplan. Selve bygningen vil være 35 gange 35 meter og 20 meter i højden.

Budgettet er 50 mio. kr. Der mangler endnu 45 mio. og Danish Freefall Simulator har givet sig selv to år til at få projektet på skinner.

Kontakt: Musiconsekretariatet

Faldskaerm
 

Miljøeksperimentarium

Roskilde Kommune samarbejder med Rosklide Festival, RUC og Risø om aktiviteter i forbindelse med Roskilde Festival 2009.

En idé går på at indrette en af hallerne til et miljøeksperimentarium, hvor de aktører, der bliver involveret i projektet, kan mødes og lave deres installationer mv. Hallen kunne også bruges som ramme for fx. seminarer.

Evt. kan en hal på mere permanent basis indrettes til miljøeksperimentarium, der er åbent for gæster.

Kontakt: Thomas Niebuhr

 
 
Om dette websted
Sidst ændret: 22-05-2009